فروشگاه قطعات الکترونیک


نویز فاز چیست

نویز فاز چیست

نویز فاز یکی از مهم ترین پارامترهای منابع سیگنال مانند: اسیلاتورها، کریستال ها و تمام منابع تولید کننده سیگنال می باشد. کیفیت یک فانکشن ژنراتور یا سورس ژنراتور را نویز فاز تعیین می کند، تا جایی که نویزفاز خوب قیمت یک سورس ژنراتور را ده برابر می کند.

در اینجا سعی می کنیم که این پارامتر را به زبان ساده و بدون بررسی فرمول های ریاضی بسیار پیچیده بررسی کنیم.
همیشه ما انتظار داریم که منبع سیگنال ما دارای دامنه، فرکانس و ولتاژ ثابتی باشد، و فرض می کنیم که هیچ کدام از این مقادیر تغییر نمی کنند. اما در واقعیت چنین نیست، یک منبع سیگنال، هر سه مشخصه ذکر شده را با تلرانس مشخصی حفظ می کند.
پارامتر فاز نویز به تغییر فاز سیگنال تولیدی بر می گردد. فرض کنید که سورس شما یک سیگنال سینوسی به صورت زیر تولید می کند:

`V = A sin (2 Pi ft + theta ) `

که در اینجا ϴ همان فاز سیگنال تولیدی است. حال اگر فرکانس سیگنال تغییر کند و یا فاز اولیه دارای مقدار متغیری باشد آنگاه سیگنال دارای نویز فاز می گردد. در محور مختصات سیگنال تولیدی به صورت زیر است:

حالا اگر نویز فاز داشته باشیم سیگنال به حالت زیر ترسیم می شود:از آنجا که درک این مختصات سخت است، فرض کنید که بر روی اسیلوسکوپ سیگنالی به شکل زیر را دارید:


اگر فاز این سیگنال تغیر کند آنگاه سیگنال در محور افقی جا به جا می شود و به شکل زیر در می آید:


این جابه جایی سیگنال باعث افزایش نویزفاز می گردد.

واحد این پارامتر dBc بر Hz می باشد و اندازه گیری آن توسط اسپکتروم با دقت زیر 3 هرتز  یا phase noise analyzer امکان پذیر است.

اسپکتروم از فرکانس اصلی سیگنال با دقت 1 هرتز شروع به بررسی سیگنال می کند یعنی اگر فرکانس سیگنال شما 10 کیلو هرتز باشد از 10 کیلو + 1 هرتز شروع می کند و معمولا تا مقدار 1 مگاهرتز بعد از فرکانس سیگنال اصلی را بررسی می کند.

نمونه ای از این بررسی در شکل زیر نمایش داده شده است:

به عنوان مثال خط قرمز میزان نویز فاز یک HP 5087A را در فرکانس 5 مگاهرتز نشان می دهد ( خط مشکی سطح نویز خود اسپکتروم است ) در 1 هرتزی میزان نویز فاز برابر 138- و در 100 هرتزی حدود 150- می باشد.

نوشته شده توسط:

0 نظر

نظر خود را بگذارید

Reload

ارسال

 
ارسال رایگان به سراسر کشور

ابزار و تجهیزات آزمایشگاهی

قطعات الکترونیکی و مخابراتی

قطعات پسیو

انواع کانکتور

آخرین ارسال ها

نظرات اخیر

مجوزها

سامانه تدارکات الکترونیک دولت

تدارکات الکترونیکی دولت
آی سی کالا عضو سامانه تدارکات الکترونیکی دولت می باشد، کاربرانی که از طریق این سامانه تمایل به خرید قطعات و تجهیزات الکترونیکی دارند، لطفا شماره مناقصه ( نیازمندی ) خود را اعلام نمایند تا اقدامات لازم انجام پذیرد.
پیشاپیش از حسن انتخاب شما سپاسگذاریم.

بازدید شده

هیچ کالایی به سبد خرید اضافه نگردیده است
بستن
مقایسه 0