فروشگاه قطعات الکترونیک


مدولاسیون فاز

مدولاسیون فاز

مدولاسیون فاز، PM، در بسیاری از برنامه های کاربردی برای حمل هر دو سیگنال آنالوگ و دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد. نگه داشتن دامنه ثابت سیگنال، تغییر فاز برای انتقال اطلاعات مورد نیاز، عملکرد اصلی این مدولاسیون است.

مدولاسیون فاز یک شکل از مدولاسیون است که می تواند برای سیگنال های رادیویی در انواع برنامه های کاربردی ارتباطات رادیویی مورد استفاده قرار گیرند. مدولاسیون فاز و مدولاسیون فرکانس با هم در ارتباط نزدیکی هستند و معمولا در بسیاری از فرستنده و گیرنده ها در انواع برنامه های کاربردی ارتباطات رادیویی از راه دور، لینک ارتباطات رادیویی، ارتباطات رادیویی تلفن همراه و حتی ارتباطات رادیویی دریایی استفاده می شوند .
 
مدولاسیون فاز پایه و اساس بسیاری از اشکال مدولاسیون دیجیتال مبتنی بر کلید زنی تغییر فاز، PSK است که شکلی از مدولاسیون فاز است. اشکال مختلف تغییر فاز از نیازهای اساسی انتقال دیتا و دیجیتال است، این مشخصه مدولاسیون فاز را بسیار با اهمیت کرده است.
 
 یک سیگنال فرکانس رادیویی متشکل از یک حامل نوسانی در قالب یک موج سینوسی پایه سیگنال است. دامنه آنی زیر این منحنی حرکت مثبت و پس از آن منفی، پس از یک چرخه کامل به نقطه شروع باز می گردد. این هم می تواند توسط حرکت یک نقطه در اطراف یک دایره نشان داده می شود، فاز در هر نقطه برابر زاویه بین نقطه شروع و نقطه بر روی شکل موج نشان داده شده است.


مدولاسیون فاز با تعدیل فاز سیگنال کار می کند، یعنی تغییر سرعت نقطه در اطراف دایره ای که در آن حرکت می کند. اگرمدولاسیونی نباشد نرخ تغییر ثابت است. به عبارت دیگر سرعت چرخش در اطراف دایره بسته به مقدار متوسط مدوله شده است یا بهتر بگوییم مدولاسیون فاز در یک سیگنال باعث اعمال تغییرات فرکانس می شود.

 

اگر چه مدولاسیون فاز برای انتقال آنالوگ استفاده می شود، اما به طور گسترده ای این مدولاسیون در انتقال دیجیتال با سوییچ بین فازهای مختلف استفاده می گردد، این عمل را کلید زنی تغییر فاز phase shift keying یا به اختصارPSK می نامند، و مدل های مختلفی از آن وجود دارد. حتی ترکیب مدولاسیون فاز و مدولاسیون دامنه نیز به نام مدولاسیون دامنه تربیع quadrature amplitude modulation  یا به اختصار QAMوجود دارد.لیست زیر بعضی از مدل های این مدولاسیون که استفاده می شوند را در بر دارد:

 • PM - Phase Modulation
 • PSK - Phase Shift Keying
 • BPSK - Binary Phase Shift Keying
 • QPSK - Quadrature Phase Shift Keying
 • 8 PSK - 8 Point Phase Shift Keying
 • 16 PSK - 16 Point Phase Shift Keying
 • QAM - Quadrature Amplitude Modulation
 • 16 QAM - 16 Point Quadrature Amplitude Modulation
 • 64 QAM - 64 Point Quadrature Amplitude Modulation
 • MSK - Minimum Shift Keying
 • GMSK - Gaussian filtered Minimum Shift Keying

نوشته شده توسط:

0 نظر

نظر خود را بگذارید

Reload

ارسال

 
ارسال رایگان به سراسر کشور

ابزار و تجهیزات آزمایشگاهی

قطعات الکترونیکی و مخابراتی

قطعات پسیو

انواع کانکتور

آخرین ارسال ها

نظرات اخیر

مجوزها

سامانه تدارکات الکترونیک دولت

تدارکات الکترونیکی دولت
آی سی کالا عضو سامانه تدارکات الکترونیکی دولت می باشد، کاربرانی که از طریق این سامانه تمایل به خرید قطعات و تجهیزات الکترونیکی دارند، لطفا شماره مناقصه ( نیازمندی ) خود را اعلام نمایند تا اقدامات لازم انجام پذیرد.
پیشاپیش از حسن انتخاب شما سپاسگذاریم.

بازدید شده

هیچ کالایی به سبد خرید اضافه نگردیده است
بستن
مقایسه 0